K11LAC-P03LPH0-2200
ODU
Product No:
K11LAC-P03LPH0-2200
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.059" ~ 0.087" (1.50mm ~ 2.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C