K11MC7-P08LFD0-6530
ODU
Product No:
K11MC7-P08LFD0-6530
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3.85A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 120°C