K12F1C-P09LM00-8500
ODU
Product No:
K12F1C-P09LM00-8500
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, SZ
User Guide
Cable Opening 0.315" ~ 0.335" (8.00mm ~ 8.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 450V, 700V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A, 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C