K13L0C-P07LSN0-8200
ODU
Product No:
K13L0C-P07LSN0-8200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L IN-LINE R
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating Copper Alloy, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 16A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 3
Mfr ODU
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C