K23F2C-P24LFG0-650S
ODU
Product No:
K23F2C-P24LFG0-650S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
User Guide
Cable Opening 0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 300V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 3
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C