K23K0C-P03LTS0-950S
ODU
Product No:
K23K0C-P03LTS0-950S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES K IN-LINE R
User Guide
Cable Opening 0.354" ~ 0.374" (9.00mm ~ 9.50mm)
Backshell Material, Plating Copper Alloy, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 24A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 3
Mfr ODU
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C