K2CL0C-P04LCC0-3000
ODU
Product No:
K2CL0C-P04LCC0-3000
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 00
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C