K31F1C-P02LPH0-4000
ODU
Product No:
K31F1C-P02LPH0-4000
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
User Guide
Cable Opening 0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 550V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C