K42B0C-P03LSN0-800S
ODU
Product No:
K42B0C-P03LSN0-800S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B IN-LINE R
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.315" (7.00mm ~ 8.00mm)
Backshell Material, Plating Copper Alloy, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 16A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 2
Mfr ODU
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C