K43B0C-P14LJH0-010S
ODU
Product No:
K43B0C-P14LJH0-010S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
User Guide
Cable Opening 0.374" ~ 0.394" (9.50mm ~ 10.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 333V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 3
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C