K7805-500R3-LB
Mornsun America, LLC
Product No:
K7805-500R3-LB
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Description:
LINEAR REGULATOR REPLACEMENT DC
In Stock : 6980
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V, 31V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V, -5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.40" L x 0.24" W x 0.34" H (10.3mm x 6.0mm x 8.6mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 500mA, 300mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V, 7V
Control Features -
Series K78XX-500R3-LB
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 90%