K7805T-500R3-TR
Mornsun America, LLC
Product No:
K7805T-500R3-TR
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
In Stock : 6125
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 500mA
Voltage - Input (Min) 6.5V
Package / Case 10-SMD Module, 8 Leads
Efficiency 90%
Mfr Mornsun America, LLC
Features Remote On/Off, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series K7805T-500R3
Power (Watts) 2.5 W