KB01KW01-12-JE
NKK Switches
Product No:
KB01KW01-12-JE
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
INCAND PANEL INDICATOR YLW 12V
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.48" (12.19mm)
Millicandela Rating -
Product Status Obsolete
Lamp Color Yellow
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Square with Flat Top
Series KB
Type Incandescent
Voltage 12V
Mfr NKK Switches
Features -
Lens Color Yellow
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 60mA
Lens Size 11.60mm