KB05KW01-5C24-JC
NKK Switches
Product No:
KB05KW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
INDICATOR
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.48" (12.30mm)
Millicandela Rating -
Product Status Obsolete
Lamp Color Red
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Round with Flat Top
Series KB
Type LED
Voltage 24V
Mfr NKK Switches
Features -
Lens Color Red
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 10mA
Lens Size 14.00mm Dia