KB15RKW01B-28-CC
NKK Switches
Product No:
KB15RKW01B-28-CC
Description:
SPDT ON-(ON) RECTANGULAR BUSHING
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V