KB15SKG01-12-CC
NKK Switches
Product No:
KB15SKG01-12-CC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series KB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V