KB16RKW01-12-JF
NKK Switches
Product No:
KB16RKW01-12-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V