Home / Pushbutton Switches / KB25SKW01B-5C12-AB
minImg
KB25SKW01B-5C12-AB
NKK Switches
Product No:
KB25SKW01B-5C12-AB
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.30mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series KB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V