Home / Oscillators / KC2520K66.6667C10E00
minImg
KC2520K66.6667C10E00
KYOCERA AVX
Product No:
KC2520K66.6667C10E00
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
XTAL OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 5µA
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 8mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series KC2520K
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.6V ~ 3.63V
Output CMOS
Mfr KYOCERA AVX
Base Resonator Crystal
Frequency 66.6667 MHz