Home / Ceramic Capacitors / KCM55WR71H226MH01K
minImg
KCM55WR71H226MH01K
Murata Electronics
Product No:
KCM55WR71H226MH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 22UF 50V X7R SMD
In Stock : 6072
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series KCM
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Thickness (Max) 0.264" (6.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 22 µF