Home / Ceramic Capacitors / KCM55WR71H476MH13K
minImg
KCM55WR71H476MH13K
Murata Electronics
Product No:
KCM55WR71H476MH13K
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 47UF 50V X7R 2SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series KCM
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Thickness (Max) 0.264" (6.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 47 µF