KDV06DR068ET
Ohmite
Product No:
KDV06DR068ET
Description:
RES 0.068 OHM 0.5% 1/5W 0603
In Stock : 10848
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Ratings -
Resistance 68 mOhms
Series KDV
Power (Watts) 0.2W, 1/5W