KDV06FR068ET
Ohmite
Product No:
KDV06FR068ET
Manufacturer:
Ohmite
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.068 OHM 1% 1/5W 0603
In Stock : 5464
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 68 mOhms
Series KDV
Power (Watts) 0.2W, 1/5W