KDV08DR510ET
Ohmite
Product No:
KDV08DR510ET
Manufacturer:
Ohmite
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.51 OHM 0.5% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 510 mOhms
Series KDV
Power (Watts) 0.25W, 1/4W