KDV12DR560ET
Ohmite
Product No:
KDV12DR560ET
Manufacturer:
Ohmite
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.56 OHM 0.5% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.133" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 560 mOhms
Series KDV
Power (Watts) 0.5W, 1/2W