KMC755CVT400LE
NXP USA Inc.
Product No:
KMC755CVT400LE
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
360-FCPBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC7XX 400MHZ 360FCPBGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor PowerPC
Speed 400MHz
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 360-FCPBGA (25x25)
Series MPC7xx
Package / Case 360-BBGA, FCBGA
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers -
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V