Home / Microprocessors / KMC8641DHX1333JC
minImg
KMC8641DHX1333JC
NXP USA Inc.
Product No:
KMC8641DHX1333JC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
994-FCCBGA (33x33)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 994BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor PowerPC e600
Speed 1.333GHz
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 994-FCCBGA (33x33)
Series MPC86xx
Package / Case 994-BCBGA, FCCBGA
Additional Interfaces DUART, HSSI, I²C, RapidIO
Ethernet 10/100/1000Mbps (4)
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DDR, DDR2
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V