KPCIEX-SM1-164BK
Kycon, Inc.
Product No:
KPCIEX-SM1-164BK
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Description:
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
User Guide
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Number of Positions 164
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Type Cantilever
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Board Edge, Straddle Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Positions/Bay/Row -
Series KPCIEX
Mfr Kycon, Inc.
Pitch 0.039" (1.00mm)