KPT02E12-10SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E12-10SEX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 12-10
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C