KPT02E20-16SEX
ITT Cannon, LLC
Product No:
KPT02E20-16SEX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 13A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-16
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C