Home / Solenoids / LA17-28-000A
minImg
LA17-28-000A
Sensata - BEI Kimco
Product No:
LA17-28-000A
Manufacturer:
Sensata - BEI Kimco
Description:
UNHOUSED LINEAR CYLINDRICAL VCA
User Guide
Diameter - Shaft -
Bushing Thread -
Termination Style Wire Leads
Voltage - Rated 26.8V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.700" Dia x 2.000" L (43.18mm x 50.80mm)
Product Status Active
Shaft Detail -
DC Resistance (DCR) 6.7Ohm
Series -
Power (Watts) 107.2 W
Type Open Frame (Pull)
Technology Electromechanical
Mfr Sensata - BEI Kimco
Duty Cycle -
Stroke Length 0.598" (15.20mm)