Home / Fixed Inductors / LAXHG6060YEL331MMR
minImg
LAXHG6060YEL331MMR
Taiyo Yuden
Product No:
LAXHG6060YEL331MMR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Description:
INDUCTOR WIRE WOUND 330UH SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.872Ohm Max
Inductance 330 µH
Series LAXH
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.5MHz