Home / Fixed Inductors / LBXND3030QKT1R0NNG
minImg
LBXND3030QKT1R0NNG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND3030QKT1R0NNG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1.0 UH 2.1A 0.036 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm
Inductance 1 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Frequency - Self Resonant 100MHz