Home / Fixed Inductors / LBXND5050WDL4R7MMG
minImg
LBXND5050WDL4R7MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND5050WDL4R7MMG
Description:
FIXED IND 4.7 UH 2A 0.066 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm
Inductance 4.7 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 37MHz