Home / Fixed Inductors / LBXND5050XAT1R0NMG
minImg
LBXND5050XAT1R0NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND5050XAT1R0NMG
Description:
FIXED IND 1.0 UH 4A 0.0195 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Inductance 1 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 110MHz