Home / Fixed Inductors / LBXND5050YAL4R7NMG
minImg
LBXND5050YAL4R7NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND5050YAL4R7NMG
Description:
FIXED IND 4.7 UH 3.1A 0.0377 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 37.7mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 28MHz