Home / Fixed Inductors / LBXND6060WHL3R0NMG
minImg
LBXND6060WHL3R0NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND6060WHL3R0NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 3.0 UH 3.4A 0.0299 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 23mOhm
Inductance 3 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 55MHz