Home / Fixed Inductors / LBXND6060YEL2R3NMG
minImg
LBXND6060YEL2R3NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXND6060YEL2R3NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 2.3 UH 3.6A 0.0286 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22mOhm
Inductance 2.3 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 60MHz