Home / Fixed Inductors / LBXNE2424MKT1R0NNG
minImg
LBXNE2424MKT1R0NNG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXNE2424MKT1R0NNG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.0 UH 1.3A 0.0924 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.35A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 77mOhm
Inductance 1 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 101MHz