Home / Fixed Inductors / LBXNE2424MKT1R5NNG
minImg
LBXNE2424MKT1R5NNG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXNE2424MKT1R5NNG
Description:
FIXED IND 1.5 UH 1.15A 0.12 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Inductance 1.5 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 89MHz