Home / Fixed Inductors / LBXNH8080XKL4R7MJG
minImg
LBXNH8080XKL4R7MJG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXNH8080XKL4R7MJG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 4.7 UH 3.6A 0.0286 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 3131
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22mOhm
Inductance 4.7 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 40MHz