Home / Fixed Inductors / LBXNH8080YBL3R6NJG
minImg
LBXNH8080YBL3R6NJG
Taiyo Yuden
Product No:
LBXNH8080YBL3R6NJG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 3.6 UH 4.9A 0.0195 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 3131
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Inductance 3.6 µH
Series LBXN
Type Wirewound
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 34MHz