Home / Fixed Inductors / LCRNJ10165GL100MN
minImg
LCRNJ10165GL100MN
Taiyo Yuden
Product No:
LCRNJ10165GL100MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 10UH 4.66A 20.9MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.66 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 17.4mOhm
Inductance 10 µH