Home / Fixed Inductors / LCRNJ10165GL2R2NN
minImg
LCRNJ10165GL2R2NN
Taiyo Yuden
Product No:
LCRNJ10165GL2R2NN
Description:
FIXED IND 2.2UH 7.32A 8.9MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 10.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 7.32 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm
Inductance 2.2 µH