Home / Fixed Inductors / LCRNJ12555GL470MN
minImg
LCRNJ12555GL470MN
Taiyo Yuden
Product No:
LCRNJ12555GL470MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 47UH 2.7A 66.12MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.23A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.230" (5.85mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 61.8mOhm
Inductance 47 µH