Home / Fixed Inductors / LCXND6060PKT2R2NMG
minImg
LCXND6060PKT2R2NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LCXND6060PKT2R2NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.3A 66 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 55mOhm
Inductance 2.2 µH
Series LCXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 61MHz