Home / Fixed Inductors / LCXNE2424MKT100MNG
minImg
LCXNE2424MKT100MNG
Taiyo Yuden
Product No:
LCXNE2424MKT100MNG
Description:
FIXED IND 10UH 450MA 720MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 810mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 600mOhm
Inductance 10 µH
Series LCXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 29MHz