Home / Fixed Inductors / LCXNE3030KKT1R2NN
minImg
LCXNE3030KKT1R2NN
Taiyo Yuden
Product No:
LCXNE3030KKT1R2NN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1.2UH 1.48A 78MOHM SMD
In Stock : 1996
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.48 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 65mOhm
Inductance 1.2 µH
Series LCXN
Type Wirewound
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Frequency - Self Resonant 120MHz