Home / Fixed Inductors / LCXNE3030KKT6R8MN
minImg
LCXNE3030KKT6R8MN
Taiyo Yuden
Product No:
LCXNE3030KKT6R8MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 6.8UH 745MA 300MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 745 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 250mOhm
Inductance 6.8 µH
Series LCXN
Type Wirewound
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Frequency - Self Resonant 44MHz