Home / LED Drivers / LED40W120-054-C0700-LT
minImg
LED40W120-054-C0700-LT
Thomas Research Products
Product No:
LED40W120-054-C0700-LT
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 34-54V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) -
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.0mm x 32.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP66
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Series LED-40W-LT
Power (Watts) 40 W
Type Constant Current
Efficiency 85%
Voltage - Output 34 ~ 54V